Jak Zaplanować Łazienkę
Dla wielu z nas łazienka jest ulubionym pomieszczeniem w mieszkaniu. Jest to miejsce w którym możemy zmyć z siebie problemy dnia codziennego, zrelaksować się i odpocząć. Odpowiednio zaprojektowana i przystrojona łazienka powinna wprowadzać w nas spokój, aby uzyskać ten stan należy przyłożyć szczególną uwagę do tego w jaki sposób podchodzimy do projektowania naszej łazienki. Podczas procesu planowania i projektowania łazienki trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników zaczynając od instalacji wodno-kanalizacyjnch, poprzez instalacje elektryczne, potrzebny sprzęt aż po styl w jakim zostanie wykończona łazienka, kolory i dodatki.
Od czego zacząć projektowanie łazienki?
Pierwszym krokiem podczas projektowania łazienki jest określenie naszych potrzeb. Powinniśmy zastanowić się między innymi czy bardziej odpowiadają nam długie i relaksujące kąpiele, czy może preferujemy szybkie prysznice. Projekt łazienki powinniśmy zacząć od decyzji czy chcemy aby znajdowała się w niej wanna czy prysznic, czy, jeżeli mamy taką możliwość, chcemy w naszej łazience zmieścić zarówno kabinę prysznicową jak i wannę. Wybór odpowiedniej wanny czy kabiny prysznicowej powinien być pierwszą decyzją którą podejmujemy podczas planowania łazienki, następnie powinniśmy również określić czy w łazience będzie znajdował się jeszcze inny sprzęt, taki jak pralka, który będzie wymagał podłączenia wody lub prądu. Kiedy ustalimy już jak sprzęt chcemy zmieścić w łazience należy zająć się pracami hydraulicznymi. Musimy zadbać o to aby przyłącza znajdywały się w odpowiednim miejscu, ważnym jest też aby zadbać i ich dostępność, co szczególnie liczy się w przypadku gdy przestrzeń na naszą łazienkę jest niewielka. To samo tyczy się instalacji elektrycznej, tutaj też należy zadbać o wystarczającą ilość przyłączy i ich odpowiednie rozmieszczenie. Następnie trzeba przemyśleć również kwestię oświetlenia, ważnym jest aby nasza łazienka była odpowiednio doświetlona, szczególnie, że w wielu przypadkach łazienki znajdują się w pomieszczeniach do których nie dociera odpowiednia ilość światła słonecznego. Musimy również przeanalizować ile miejsca magazynowego będziemy potrzebować w naszej łazience, czy będziemy w niej przechowywać ręczniki, kosz na pranie, czy środki czystości. Wszystkie te przedmioty będą potrzebowały swojego konkretnego miejsca, jeżeli będziemy chcieli trzymać je w łazience.
Im mniejszą łazienkę planujemy, tym dokładniej trzeba będzie zaplanować jej przestrzeń. W przypadku naprawdę małych łazienek można śmiało stwierdzić że każdy centymetr ma tutaj znaczenie. Projektując małą łazienkę warto zrezygnować z wanny na rzecz prysznica, kabina prysznicowa z drzwiami przesuwnymi jest idealnym sposobem na zaoszczędzenie miejsca. Jeżeli jednak zależy nam na tym aby w naszej łazience znalazła się wanna, można rozważyć niewielką wannę z parawanem, która może być wygodnym rozwiązaniem typu dwa w jednym. Przy małej łazience warto również rozważyć przeniesienie pralki do kuchni lub jeszcze innego pomieszczenia, jeżeli tylko mamy taką możliwość.
Jak zaprojektować łazienkę?
Kiedy już wiemy co dokładnie powinno znajdować się w naszej łazience, możemy przejść do projektowania i zagospodarowania przestrzeni. Nasz projekt powinniśmy zacząć od dobrania odpowiednich kolorów, najbardziej popularnym rozwiązaniem podczas projektowania łazienki jest wybór kolorów jasnych i odcieni szarości. Należy jednak uważać, aby dobrane przez nas kolory nie spowodowały że łazienka będzie wyglądać zbyt surowo, biel jest uniwersalnym i popularnym rozwiązaniem, jednak za duża ilość tego koloru może spowodować że nasza łazienka będzie wyglądać zbyt sterylnie. Już podczas dobierania kolorów, warto przyjrzeć się różnym stylom architektonicznym w których można wykonać projekt łazienki.
Popularnym stylem wykończenia łazienki jest łazienka w stylu minimalistycznym, kierunek ten zakłada absolutną minimalizację wszelkich niepotrzebnych elementów i dekoracji. Styl minimalistyczny skupia się na estetyce i funkcjonalności. Styl minimalistyczny szczególnie dobrze sprawdzi się w mniejszych łazienkach. Pozbycie się niepotrzebnych dekoracji sprawi że łazienka optycznie będzie wydawała się większa. Generalną zasadą stylu minimalistycznego jest to, że w pomieszczeniu znajdować powinno się tylko to czego faktycznie używamy. Dekoracją w takim wystroju są same elementy użytkowe, dużą rolę odgrywa tu więc dobór płytek ściennych oraz posadzkowych, prysznic, wanna, umywalka czy bateria. Zaprojektowanie łazienki w stylu minimalistycznym oczywiście nie wyklucza absolutnie wszystkich elementów dekoracyjnych, jednak nawet jeżeli zdecydujemy się na jakąś dekorację, powinniśmy pamiętać aby była ona prosta i estetyczna.
Innym równie ciekawym rozwiązaniem jest zaprojektowanie łazienki zgodnie z ideą stylu boho. Łazienka w stylu boho cechuje się dużą różnorodnością kolorów oraz materiałów, wieloma dodatkami dekoracyjnymi a także zastosowaniem materiałów takich jak drewno czy kamień. Styl boho wyróżnia się swoją wolnością koncepcyjną i jest swego rodzaju przeciwnością stylu minimalistycznego. Jest to styl wywodzący się jeszcze z czasów paryskiej bohemy, środowiska które nie bało się zerwania z tradycyjnymi konwencjami zastosowania awangardowych rozwiązań. Projektując łazienkę w stylu boho możemy pozwolić sobie na mieszanie kolorów i tekstur, warto zastanowić się tutaj nad wykorzystaniem smukłego, jasnego drewna, beżowych kolorów oraz zastosowaniem wielu dodatków dekoracyjnych, dzięki którym nasze wnętrze nabierze duszy. Popularne w stylu boho są również wszelkiego rodzaju kosze wiklinowe, roślinność doniczkowa oraz eleganckie dywaniki.
Jeszcze innym pomysłem może być zaprojektowanie łazienki w stylu modern farmhouse. Styl ten stawia na nowoczesną funkcjonalność w połączeniu z tradycyjnymi wiejskimi klimatami. Łazienka w stylu modern farmhouse to przestrzeń w której znajdziemy jasne i ciepłe kolory oraz drewniane akcenty, ale także nowoczesne, smukłe umeblowanie. Jeżeli nie przepadamy za pomieszczeniami w których wszystkie ściany oraz podłogi wyłożone są płytkami, to właśnie w łazience wykończonej w stylu modern farmhouse możemy pozwolić sobie na drewnianą podłogę, boazerię czy ściany kryte farbą. W takim projekcie płytki można ograniczyć do minimum, czyli tylko miejsc mających ciągłą i bezpośrednią styczność z wilgocią. Łazienka w stylu modern farmhouse jest rozwiązaniem idealnym dla wszystkich którzy cenią sobie tradycyjne, wiejskie klimaty, a jednocześnie nie chcą rezygnować z nowoczesnych i funkcjonalnych sprzętów.
Jeżeli mamy do czynienia z małą łazienką, ważna jest gra światła oraz detale, zastosowanie dużego lustra ściennego stworzy iluzję głębi i optycznie powiększy naszą łazienkę, efekt ten może tez być spotęgowany poprzez zastosowanie oświetlenia punktowego. Podczas projektowania łazienki można również zastosować paski ledowe, sprytnie ukryte przy lustrze, umywalce, przy suficie lub wannie rozświetlą naszą łazienkę dając nam poczucie że przestrzeń w której się znajdujemy będzie wydawać się większą niż jest faktycznie.
Kiedy dobierzemy już odpowiednie kolory i zdecydujemy się na konkretny styl, możemy przystąpić do planowania rozmieszczenia konkretnych mebli oraz sprzętów w naszej łazience, przede wszystkim należy tutaj pamiętać o funkcjonalności oraz wygodzie. Rozmieszczanie sprzętu należy zacząć od wanny, następnie wokół niej możemy zbudować resztę naszej łazienki, trzeba tutaj mieć na uwadze rozmieszczenie przyłączy oraz dostępność, przy rozmieszczaniu sprzętów które wymagają podłączenia do wody oraz przyłączy kanalizacyjnych należy pamiętać o zapewnieniu dostępy do tych przyłączy, tak aby w wypadku awarii można było w możliwie jak najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób można było dostać się do tych przyłączy i pozbyć się usterki.
Wymiary w łazience.
Podczas projektowania łazienki warto jest pomóc sobie stosując pewne ustandaryzowane wymiary. Wolna przestrzeń znajdująca się bezpośrednio przy wyjściu spod prysznica lub wanny powinna mieć rozmiar przynajmniej 80x90 cm, tak aby można było komfortowo opuścić prysznic. Jeżeli zdecydowaliśmy się na umywalkę w zabudowie, powinniśmy zadbać o to aby jej górna krawędź znajdowała się około 70-80 centymetrów nad podłogą, sama zaś umywalka również nie powinna być zbyt mała, tak aby można było korzystać z niej w komfortowy sposób, powinna ona mieć co najmniej 45 centymetrów szerokości, jeżeli jednak mamy taką możliwość, optymalną szerokością umywalki będzie sześćdziesiąt centymetrów. Aparatura sanitarna powinna znajdować się 45 centymetrów nad powierzchnią podłogi, warto również wspomnieć że w małych łazienkach wiele lepiej sprawdzą się sanitariaty podwieszane z zabudowaną miską. Szafki wiszące powinny znajdować się co najmniej 80 centymetrów nad posadzką, natomiast nie powinny być umieszczane wyżej niż 150 cm nad ziemią.
Projektowanie łazienki - samemu czy z projektantem?
Projektowanie łazienki to nie lada wyzwanie, jest to przestrzeń w której rzadko podejmujemy się generalnego remontu czy większego przemeblowania, między innymi ze względu na to że raz zainstalowane przyłącza wymagają dużego nakładu pracy aby je przenieść lub przedłużać. Ponadto remont generalny łazienki, lub zmiana stylu w którym jest ona wykonana może dodatkowo wymagać wymiany płytek glazurniczych, co wiąże się z długim czasem wykonywanych prac oraz wysokimi, jak na prace remontowe, kosztami. Jeżeli stoimy przed zadaniem zaprojektowania łazienki warto zastanowić nad skorzystaniem z usług projektanta wnętrz. Przed skonsultowaniem się z projektantem wnętrz warto najpierw zastanowić się nad tym jak wyobrażamy sobie naszą łazienkę, oraz przygotować podstawowe informacje o pomieszczeniu w którym będzie się ona znajdować, jeżeli jednak zupełnie nie mamy pomysłu na to jak nasza łazienka powinna wyglądać, warto zapoznać się z kilkoma stylami wystroju łazienek, aby dodatkowo pobudzić naszą wyobraźnię, dobrze jest zapoznać się z porftolio projektanta wnętrz, dzięki temu będziemy mogli zobaczyć jak dane rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Dzięki usługą projektanta wnętrz nie będziemy musieli również martwić się o techniczne aspekty projektu łazienki, oraz dobór materiałów do jej wykonania, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu.