Jak Zaprojektować Kuchnię
Kuchnia to serce każdego domu, jest to pomieszczenie w którym będziemy spędzać bardzo dużo czasu, jest to nie tylko miejsce w którym przygotowujmy posiłki, ale bardzo często również miejsce spotkań, dlatego warto poświęcić czas i dobrze zaplanować naszą wymarzoną kuchnię, tak aby przebywanie w niej zawsze było przyjemnością. Osiągnąć to możemy poprzez zaprojektowanie kuchni tak aby była ona jednocześnie funkcjonalna i stylowa.
Od czego zacząć projektowanie kuchni?
To od czego zaczniemy projektowanie naszej wymarzonej kuchni zależy od tego na jakim etapie budowy domu jesteśmy. Jeżeli dopiero planujemy budowę naszego domu, należy zacząć od wybrania odpowiedniego pomieszczenia. Warto zadbać o to żeby kuchnia była w miarę blisko wejścia do domu, tak aby maksymalnie skrócić trasę jaką będziemy musieli pokonywać za każdym razem gdy zrobimy zakupy i będziemy musieli je przenieść do lodówki. Dobrze jest też zastanowić się w której części domu ulokujemy naszą kuchnię. Jako że jest to pomieszczenie w którym przygotowujemy posiłki, trzeba uwzględnić że zapachy kuchenne będą roznosić się po najbliższych pomieszczeniach, sama zaś kuchnia powinna być w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, tak aby można było sprawnie przewietrzyć i osuszyć to miejsce. Należy przemyśleć też w którym kierunku będzie położona nasza kuchnia. Jako że jest to pomieszczenie w którym będziemy genorować ciepło podczas gotowania, kuchnia nie musi być skierowana w stronę wschodnią czy północną, ponieważ nie trzeba będzie aby była dogrzewana światłem słonecznym. Trzeba jednak zastanowić się jaki widok chcielibyśmy mieć z okien kuchennych, jeżeli przy porannej kawie, czy śniadaniu chcielibyśmy być witani przez wstające słońce, zorientowanie kuchni w kierunku wschodnim czy północno-wschodnim jest jak najbardziej pożądanym rozwiązaniem. Pod uwagę należy również wziąć to ja wygląda okolica naszego domu, i zastanowić się czy chcielibyśmy aby z naszych okien kuchennych widok rozpościerał się na ulicę, ogród czy podwórko.
Jaki rozmiar kuchni?
To czy powinniśmy zdecydować się na małą czy dużą kuchnię często zależy od projektu i rozkładu pomieszczeń naszego mieszkania, jeżeli jednak mamy możliwość dokonania takiego wyboru, należy zastanowić się w jaki sposób będziemy korzystać z kuchni oraz jak duża jest liczba domowników. Przy dużej rodzinie warto pomyśleć o większej kuchni, tak aby pomieściła ona nawet kilka osób wspólnie przygotowujących posiłek. Jeżeli większość posiłków planujemy jeść w kuchni, również powinniśmy rozważyć dużą i przestronną przestrzeń, lub z góry założyć połączenie kuchni z jadalnią. W takim wypadku trzeba będzie też wziąć pod uwagę że nasza kuchnia przyjmie, poza funkcją użytkową, również funkcję reprezentacyjną, co może wiązać się z pewnymi zmianami w projekcie. Jeżeli jednak planujemy osobną jadalnię, możemy zastanowić się nad mniejszą kuchnią, zorientowaną pod użytkowość. Trzeba pamiętać jednak że mała kuchnia to także mniej miejsca na przechowywanie zapasów, dlatego w przypadku zdecydowania się na niewielkich rozmiarów kuchni trzeba zastanowić się jak rozwiązać ten problem. Innym rozwiązaniem jest zaprojektowanie kuchni otwartej, będącej swego rodzaju połączeniem kuchni i jadalni, planując przy tym popularną wyspę kuchenną na blacie której będziemy przygotowywać nasze posiłki.
Co powinno znajdować się w kuchni?
Kolejnym ważnym etapem projektowania kuchni jest określenie co chcielibyśmy aby znajdowało się w naszej kuchni, oczywistymi pozycjami są tutaj zlew, lodówka czy kuchenka, ale warto przemyśleć jakie jeszcze sprzęty i stanowiska chcielibyśmy uwzględnić w naszym projekcie. Warto przygotować listę sprzętu AGD który chcielibyśmy aby znajdował sić w planowanej przez nas kuchni, a następnie obliczyć ile miejsca będzie na ten sprzęt potrzebne i czy jesteśmy w stanie tyle miejsca wygospodarować. Podczas projektowania kuchni można zastosować wiele sztuczek dzięki którym będziemy w stanie pomieścić więcej sprzętu w pomieszczeniu, ale aby to zrobić należy najpierw wiedzieć co konkretnie chcielibyśmy tam umieścić. Dlatego warto poświęcić temu etapowi projektowania kuchni odpowiednią ilość czasu i uwagi.
Jak powinna wyglądać kuchnia?
Kolejnym etapem projektowania kuchni jest określenie jak chcielibyśmy aby nasza kuchnia wyglądała. Należy zastanowić się nad stylem, wykończeniem, kolorami oraz materiałami z jakich wykonana będzie nasza kuchnia. Inspiracji w tym temacie możecie Państwo poszukać w naszym portfolio.
Planowanie stref roboczych w kuchni.
Podczas planowania kuchni należy przyłożyć starań do odpowiedniego zaplanowania stref roboczych. W przestrzeni kuchennej z reguły wyróżniamy pięć podstawowych stref roboczych: strefę zapasów, strefę przechowywania, strefę mokrą, strefę przygotowywania posiłków oraz strefę gotowania. Strefa zapasów to przede wszystkim lodówka, ale także wszelkie szafki oraz półki w których składować będziemy produkty sypkie i nie wymagające przechowywania w lodówce, owoce oraz warzywa. Strefa przechowywania to strefa w której będą znajdować się garnki, talerze, kubki, szklanki i porcelana, a także inne naczynia i pojemniki które posłużą do przechowywania żywności. Strefa mokra definiowana jest przez zlew, znajdować się w niej będzie również zmywarka oraz kosze na odpady. Strefa przygotowywania posiłków to przede wszystkim blaty oraz wyspy kuchenne. W strefie gotowania znajdować się będzie kuchenka, lub płyta oraz piekarnik. Zasada ergonomii nakazuje, aby strefy te były umieszczone w kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?
Trójkąt roboczy to zasada określająca w jaki sposób powinny być ustawione trzy główne elementy wyposażenia kuchni, czyli lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Zasada ta mówi że te trzy podstawowe elementy powinny być rozmieszczone w taki sposób aby były możliwie jak najbliżej siebie, w ułożeniu przypominającym trójkąt. Odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami powinny wynosić pomiędzy metrem a dwoma metrami. Ma to na celu zoptymalizowanie poruszania się po kuchni podczas przygotowywania posiłków, tak aby poruszanie się pomiędzy poszczególnymi miejscami było możliwie jak najszybsze, a jednocześnie aby odległości między tymi punktami były na tyle duże, aby nie krępowały naszych ruchów. Należy jednak pamiętać że rzadko mamy możliwość idealnego zastosowania trójkąta roboczego w kuchni, więc powinien on być traktowany przede wszystkim jako punkt odniesienia a niżeli zestaw sztywnych zasad. Podczas planowania rozmieszczenia kluczowych elementów naszej kuchni należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, tak aby projekt naszej kuchni nie obrócił się przeciwko nam. Nie należy stawiać kuchenki obok okna - ustawienie kuchenki pod oknem zagraża zdmuchnięciem płomienia poprzez podmuch wiatru, kiedy będziemy chcieli otworzyć okno. Nie należy stawiać kuchenki obok lodówki - ciepło wyemitowane przez kuchenkę będzie ogrzewać lodówkę, co spowoduje że lodówka będzie zużywać więcej prądu, próbując utrzymać pożądaną temperaturę Nie należy stawiać lodówki przy oknie - podobnie jak przy kuchence, ciepło generowane przez światło słoneczne będzie ogrzewać lodówkę. Z zasad trójkąta roboczego wynika że najmniej funkcjonalnym układem jest zabudowa jednorzędowa, w której wszystkie elementy zabudowy kuchni są ustawione po kolei, dlatego, gdy tylko mamy taką możliwość, powinniśmy unikać planowania kuchni w taki sposób. Zamiast tego lepiej jest zaprojektować kuchnię w układzie przypominającym litery L, G lub U, czy też układzie dwurzędowym.
Planowanie poziome kuchni.
Podczas planowania poziomego kuchni należy uwzględnić jak często będzie się korzystać z poszczególnych elementów kuchni oraz jej wyposażenia. Elementy z których korzystamy częściej powinny być usytuowane na wyższym poziomie, w zasięgu ręki, natomiast to z czego korzystamy rzadziej może być umiejscowione w dolnych lub najwyższych partiach naszej kuchni. Dzięki zaprojektowaniu kuchni w ten sposób unikniemy nadmiernego schylania się i sięgania po sprzęty z których korzystamy najczęściej, dzięki czemu zaoszczędzimy czasu oraz zdrowia.
Podsumowanie.
Projektowanie kuchni z wierzchu może wydawać się być prostym i nieskomplikowanym zadaniem, jednak w praktyce jest to bardzo skomplikowana droga, a ilość szczegółów o które musimy zadbać może być przytłaczająca. Ponadto do projektowania kuchni należy przyłożyć szczególną uwagę, ponieważ jest to pomieszczenie w którym zazwyczaj będziemy wykonywać najwięcej prac, więc niezwykle ważne jest aby zadbać o jego funkcjonalność, tak aby praca w nim była prosta i przyjemna, a sam projekt nie sabotował naszych prac. Jeżeli stoi przed nami zadanie zaprojektowania przestrzeni kuchennej warto zastanowić się czy nie lepiej powierzyć tego zadania profesjonaliście, który zadba o wszystkie szczegóły i dopilnuje, aby nasza kuchnia spełniała oczekiwania zarówno odnośnie funkcjonalności jak i stylu oraz estetyki. Ponadto kierując się z naszym projektem do projektanta wnętrz, będziemy mieli pewność że nasza kuchnia zostanie wykonana zgodnie ze standardami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz w sposób pozwalający na dalsze rozwijanie projektu lub niewielkie przebudowy.