Zanim zaczniesz projekt wnętrza
Planujesz urządzanie domu lub mieszkania, przed Tobą bardzo ważne decyzje, sprawdź o czym musisz pamiętać!
Budowa domu, remont, a może zakup mieszkania? Czeka Cię poważne przedsięwzięcie, zobacz jak możesz się przygotować do aranżacji wymarzonej przestrzeni.
Ten wpis pozwoli Ci zobrazować sobie na co zwrócić uwagę podejmując decyzje przy budowie domu, a nawet przy wyborze projektu domu czy mieszkania.
DUŻA KUCHNIA ZE SPIŻARNIĄ, A MOŻE MAŁY ANEKS KUCHENNY W NIEWIELKIM MIESZKANIU?
W zależności od Twoich potrzeb i możliwości lokalowych kuchnie będzie można inaczej zaaranżować. Nie ważne jest jednak ile jest m2, ważne jest jak je odpowiednio zaprojektować. Wiele zależy od tego, czy jesteś na etapie wyboru projektu domu, czy np. jesteś już w posiadaniu swojego wymarzonego mieszkania, ale musisz wykonać generalny remont kuchni. Jeśli możesz zdecydować o metrażu swojej kuchni zastanów się: jak często gotujesz w domu, dla ilu osób, czy lubisz spożywać posiłki w kuchni, czy marzysz o dużej jadalni. Bardzo ważne jest prawidłowe zaplanowanie instalacji, wyznaczenie trójkąta roboczego i przygotowanie przestrzeni pod odpowiedni – najbardziej ergonomiczny układ szafek kuchennych.
Należy wybrać rodzaj i rozmiar sprzętów: lodówka side by side a może french door, kuchenka wolnostojąca, czy płyta indukcyjna, piekarnik pod płytą czy na wysokości – montowany np. w zestawie z mikrofalą. To podstawowe kwestie, które musisz rozważyć na wczesnym etapie projektowania kuchni. Dzięki temu, że poświęcisz czas na przemyślenie pewnych tematów wcześniej, unikniesz kłopotliwych sytuacji w parszywości – kiedy może się okazać, że przy wstępnie zaplanowanym układzie instancji nie uda się wykonać trójkąta roboczego.
Zastanów się również nad najbardziej korzystnym układem szafek w kuchni – pewne ograniczenia stanowi oczywiście układ pomieszczenia, naszym zadaniem przy projektowaniu kuchni jest przygotowanie takiego układu funkcjonalnego, o jakim marzy Inwestor. Warto jednak przeanalizować, jaki kształt zabudowy kuchennej będzie Ci najbardziej odpowiadał.
Zobacz jak wyglądają nasze projekty kuchni TUTAJ
STREFA DZIENNA W DOMU LUB W MIESZKANIU - DLACZEGO TRZEBA JĄ DOBRZE ZAPROJEKTOWAĆ?
Strefa dzienna to tak naprawdę połączenie funkcji kilku pomieszczeń w jednym. Zazwyczaj jest to typowy salon, jadalnia, pokój gier a czasem również sypialnia. Wszystko zależy od możliwości lokalowych. Niezwykle ważne jest jednak, aby precyzyjnie wyznaczyć odpowiednie strefy dla całego pomieszczenia. Odpowiednio opracowany układ funkcjonalnych pozwoli przygotować najlepiej układ instalacji dla strefy dziennej. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jest to jedno z pomieszczeń, którego układ może się zmieniać w trakcie roku – np. na Święta Bożego Narodzenia, kiedy aranżacja będzie zmieniona przez stojąca tam choinkę.
Przed przystąpieniem do pracy nad projektem wnętra dla strefy dziennej warto zastanowić się jak najbardziej lubisz odpoczywać, czy wolisz duży fotel czy średni narożnik, a może najlepsza dla Ciebie będzie duża kanap? Dodatkowo przemyśl kwestie związane z oglądaniem filmów, możliwe, że trzeba będzie przygotować specjalną instalację pod system nagłaśniający lub rzutnik.
Strefa dzienna bardzo często jest otwarta na kuchnię a stół jadalniany łączy oba te pomieszczenia. Jest to obecnie najczęściej spotykane rozwiązanie, które jest niezwykle wygodne. Nowe projekty domów i mieszkań zazwyczaj mają otwartą strefę dzienną, co oznacza, że kuchnia, jadalnia i salon stanowią jedno pomieszczenie.
Warto jest pochylić się nad dostępnymi rozwiązaniami i przeanalizować różne możliwości, można np. wizualnie przedzielić pomieszczenie, tak aby zaznaczyć odrębność poszczególnych stref.
SYPIALNIE I ŁAZIENKI - JAK/ILE/DLA KOGO?
Dlaczego warto myśleć o tych pomieszczeniach razem? Ponieważ coraz częstszą praktyką jest łączenie przynajmniej jednej sypialni z łazienką – tworząc tzw. master bedroom i bathroom (zobacz jak zaaranżowaliśmy takie pomieszczenia na poddaszu – projekt master w domu 100 m2). Dodatkowo wydziela się osobną łazienkę dla pozostałych sypialni oraz łazienkę/WC dla gości. Dlatego można powiedzieć – im więcej sypialni – tym więcej łazienek. Dlaczego to się sprawdza? Ponieważ tempo życia stale rośnie, poranki oraz wieczory pragniemy spędzić na odpoczynku, a nie na ‘walczeniu’ o dostęp do łazienki.
Dlatego wybierając projekt domu/kupując mieszkanie/planując remont, zastanów się ile tak naprawdę potrzebujesz sypialni i łazienek. Następnie pomyśl na jakich rozwiązaniach w tych pomieszczeniach Ci zależy: wanna czy prysznic, a może jedno i drugie, umywalka wpuszczana w blat czy nablatowa, kafelki na wszystkich ścianach czy tylko w mokrych strefach, szafki do przechowywania ręczników, chemii, brudnej bielizny.
O tym wszystkim pomyśl przed przystąpieniem do tworzenia projektu – konsultacje z projektantem wnętrz pozwolą Ci dodatkowo przeanalizować wiele innych kluczowych kwestii związanych z projektem sypialni i łazienek.
Zabacz jak wyglądają ŁAZIENKI, które zaprojekotwaliśmy w naszym biurze.
WIATROŁAP, PRALNIA, GARDEROBA - CZY UDA CI SIĘ WYGOSPODAROWAĆ ODOWIEDNIO DUŻO MIEJSCA NA TE POMIESZCZENIA?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez Inwestorów jest pomniejszanie pomieszczeń, które z pozoru wydają się być ‘mniej potrzebne’, zazwyczaj spotykamy się z pomniejszeniem wiatrołapu kosztem nieco większego salonu czy spiżarni, usunięciem osobnej pralni z projektu czy likwidacją garderób. Dlaczego jednak te pomieszczenia są takie ważne? Zastanów się, ile potrzebujesz miejsca do przechowywania? Jak często będziesz wchodzić i wychodzić z domu, gdzie odłożysz kurtki, buty, parasole, jak chcesz przechowywać walizki, środki czystości, deskę do prasowania, gdzie będziesz suszyć ubrania?
Widzisz o jak wielu kwestach musisz zdecydować? A im lepiej przemyślisz dane zagadnienia, tym mniej czeka Cię poprawek i remontów w przyszłości – ponieważ dobrze zaaranżowana przestrzeń jest nie tylko ustawna, ale przede wszystkim łatwa w utrzymaniu czystości.
CHECK LISTA - ZANIM ZACZNIESZ PROJEKT WNĘTRZA
Rozumiem, że możesz się czuć lekko zakłopotany – przygotowanie projektu wnętrza wymaga zaangażowania zarówno projektanta jak i Inwestora – nie da się przygotować projektu, bez kluczowych wytycznych. Dlatego przychodzę dzisiaj do Ciebie z małą ściągą – z check listą o czym warto pomyśleć przed przystąpieniem do projektu wnętrza. Ta lista może się okazać pomocna nawet jeśli jeszcze stoisz przed wyborem projektu domu czy mieszkania. Pytania zawarte w liście zobrazują Ci kluczowe kwestie związane z poszczególnymi pomieszczeniami. Będziesz mógł spokojnie zastanowić się, co ma dla Ciebie kluczowe znacznie, a jakie kwestie możesz zlecić do decyzji biura projektowego. Zawsze możesz zdecydować się na wypełnienie listy w pierwszej kolejności samodzielnie, a następnie omówisz ją z nami w biurze – dzięki czemu uzyskasz jeszcze dokładniejszy ogląd na najważniejsze zagadnienia związane z aranżacją wnętrz.
W tym miejscu możesz pobrać darmową check listę