projekty@pieknie-tu.pl  508 016 199

Styl loftowy

Styl loftowy
Styl loftowy

Styl loftowy, inaczej zwany stylem industrialnym cechuje się przede wszystkim dużymi, otwartymi przestrzeniami. Charakterystyczne dla stylu loftowego są również wysokie sufity i ograniczenie ścianek działowych do absolutnego minimum. Cechy te wiążą się z historycznym powstaniem stylu loftowego, który zrodził się jako sposób na urządzenie mieszkań powstałych w starych fabrykach i halach produkcyjnych. Choć dzisiaj rzadko spotyka się mieszkania urządzone w budynkach przemysłowych, to styl loftowy dalej stara się zachować rozległą przestrzeń w której się zrodził.

Historia stylu loftowego.

Historia stylu industrialnego, bądź loftowego sięga lat 50 XX wieku. Styl ten narodził się w Nowym Jorku, gdzie w skutek recesji wiele domów towarowych, fabryk oraz magazynów zakończyło swoją działalność, pozostawiając po sobie duże, niezagospodarowane przestrzenie. Stosunkowo niska cena najmu takich pomieszczeń, wiążąca się z faktem że budynki te zazwyczaj nie wyglądały atrakcyjnie i nie znajdowały się w prestiżowych okolicach spowodowała, że na wynajem tych pomieszczeń mogła sobie pozwolić niezamożna grupa mieszkańców miasta. Najem wnętrz po budynkach przemysłowych początkowo był domeną artystów, którzy znajdywali tam miejsce zarówno na swoje pracownie jak i wystawy, jednak dość szybko okazję w wynajmie takich pomieszczeń zaczęli zauważać mieszkańcy szukający tanich i łatwo dostępnych wnętrz. Konwersja przestrzeni przemysłowych na mieszkania szybko zdobyła popularność, a sposób zagospodarowania i wykończenia tych mieszkań wykształcił to, co dziś nazywamy stylami industrialnym.

styl loftowy w Polsce
Styl loftowy w Polsce

Styl loftowy w Polsce.

Do naszego kraju styl loftowy dotarł stosunkowo późno, bo dopiero początkiem lat 90. Po zmianie ustroju w Polsce zapanowała moda na adaptacje wszystkiego co zachodnie, tak aby wyraźnie odciąć się od bloku wschodniego. Styl industrialny, kojarzący się z sercem Stanów Zjednoczonych - Nowym Jorkiem, był tutaj idealną inspiracją, przestrzenne i otwarte wnętrza loftowe mocno kontrastowały z duchotą komunistycznego budownictwa. Za jedne z pierwszych mieszkań loftowych w Polsce można uznać wnętrza budynków XIX wiecznej fabryki Karola Scheiblera.

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Styl lofotwy w pigułce:

  • ściany i sufity wykonane z surowych materiałów takich jak cegła czy beton
  • duże, otwarte przestrzenie
  • wysokie sufity
  • odkryte instalacje
  • materiały:
    • drewno
    • metal
    • szkło

Podstawą stylu loftowego jest surowy materiał. Betonowe lub ceglane ściany oraz duże, przestrzenne okna są swego rodzaju wizytówką stylu industrialnego, to właśnie zastosowanie tych materiałów nadaje wnętrzu specyficzny zimny klimat budynku przemysłowego. Idea ta oczywiście wywodzi się z czysto praktycznych powodów, budynki w których powstawały pierwsze mieszkania wykończone w stylu loftowym - magazyny, fabryki czy domy towarowe ze względów praktycznych były zazwyczaj surowo wykończone, a wysokie okna pozwalały wprowadzić do nich naturalne światło.

Kolejną definicją stylu loftowego są duże, otwarte przestrzenie, zminimalizowanie ilości ścianek działowych oraz otwarcie przestrzeni. Typowe mieszkanie w stylu loftowym będzie więc cechować się na pewno jedną, dużą przestrzenią mieszkalną, w której pokój dzienny, jadalnia czy kuchnia będą znajdować się w jednym, rozległym pomieszczeniu. Kolejną cechą wnętrz aranżowanych w stylu loftowym są wysokie sufity, kojarzące się z typowymi przestrzeniami fabryk i magazynów w których kiedyś piętrzyły się regały. Mając do czynienia z wyjątkowo wysokimi sufitami, projektanci często decydują się również na wprowadzenie do wnętrza antresoli, to stosunkowo prosty sposób na uzyskanie większej przestrzeni użytkowej, jednocześnie zachowując zasadę otwartej przestrzeni która przyświeca stylowi loftowemu.

Styl industrialny wyróżnia się również specyficznym podejściem do instalacji wodnych, gazowych oraz elektrycznych czy przewodów wentylacyjnych, niezwykle popularne w tym stylu jest zostawienie instalacji oraz rur odsłoniętych, lub wręcz wyeksponowanych. To podejście dodatkowo potęguje surowość zabudowy oraz przywołuje skojarzenia z budynkami przemysłowymi, gdzie instalacje pozostawia się odkryte zarówno ze względów ekonomicznych jak i poprzez wzgląd na ułatwiony dostęp do instalacji w wypadku awarii lub potrzeby modyfikacji.

Jeżeli chodzi o podłogi, w stylu loftowym królują lakierowane drewniane parkiety, niekiedy jasne, czasem wręcz przeciwnie, niezależnie jednak od koloru, to właśnie parkiety nadają mieszkaniu w stylu loftowym przytulności i nieco cywilizują surowy budynek. Zdarza się również że projektanci decydują się na zastosowanie posadzki betonowej, jednak jest to rozwiązanie ryzykowne, i trzeba wtedy zadbać aby poprzez zastosowanie innych elementów wykończenia nieco ocieplić wnętrze.

Wystrój mieszkania w stylu industrialnym
Wystrój mieszkania w stylu industrialnym

Wnętrze w stylu loftowym.

Popularne meble w stylu industrialnym:

  • drewniane krzesła i stoły
  • skórzane sofy i fotele
  • duże lampy ze szklanymi kloszami

Zaprojektowanie mieszkania w stylu loftowym jest skomplikowanym wyzwaniem, projektując mieszkanie w stylu industrialnym musimy przekształcić zimne i surowe wnętrze budynku który nigdy nie był projektowany z myślą o udostępnianiu przestrzeni mieszkalnych w miejsce w którym przebywanie będzie przyjemnością. Swój specyficzny klimat mieszkania loftowe zawdzięczają przede wszystkim zastosowaniu klimatycznego oświetlenia. W mieszkaniach projektowanych na styl industrialny najpopularniejszym wyborem są lampy dające ciepłe światło. Najlepszym wyborem są lampy szklane, z dużymi szklanymi kloszami oraz metalowymi dekoracjami. Klimatu dodadzą również klosze z przyciemnianego szkła, lub zdecydowanie się na proste, metalowe żyrandole. Światło odgrywa w mieszkaniu w stylu industrialnym bardzo ważną rolę, duże, przestrzenne pomieszczenie wymaga odpowiedniego naświetlenia, tak aby po zachodzie słońca półmrok nie objął użytkowych części mieszkania.

Jeżeli chodzi o meble, podstawą stylu loftowego jest połączenie drewna i metalu, ale także zastosowanie elementów i dekoracji szklanych. Stoły oraz krzesła z litego drewna, lub z metalowymi nogami, bądź innym metalowym wykończeniem świetnie sprawdzą się w mieszkaniu wykończonym w stylu industrialnym. Modne w stylu loftowym są również meble skórzane, w szczególności sofy oraz fotele obite skórą o nieco przetartej teksturze. Nie jest jednak zabronione wykorzystać również meble wykończone materiałem, szare sofy pokryte szorstkim materiałem sprawdzą się w salonie wykończonym w stylu industrialnym równie dobrze.

Planując pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka, także powinniśmy rozważyć zabudowę drewnianą z elementami metalowymi, ze względu na swoją specyfikę, styl loftowy lubi kuchnie otwarte, z szerokim, niczym nie ograniczonym przejściem do jadalni i salonu. Kuchnia z wyspą oraz kilka drewnianych hokerów na metalowych nogach świetnie wpisze się w mieszkanie wykończone w tym stylu. Projektując kuchnię należy również pamiętać o tym że styl loftowy lubi rozwiązania funkcjonalne i przyjazne mieszkańcom, więc planując kuchnię powinniśmy przede wszystkim zadbać o to aby korzystanie z niej było łatwe i przyjemne. Łazienka w stylu industrialnym cechuje się przede wszystkim prostotą, surowością i minimalizmem, szczególnie popularne są duże, otwarte prysznice, można tu pomyśleć o prysznicu z drzwiami przesuwnymi wykonanymi ze szkła z metalową ramą, które świetnie wpiszą się w ideę stylu loftowego. Jeżeli chcielibyśmy aby w naszej łazience znalazła się wanna, warto pomyśleć o takiej wolnostojącej, którą można będzie umieścić w łazience tak, aby wokół niej pozostawić nieco otwartej przestrzeni.

Dodatki i dekoracje.

Dodatki i dekoracje w stylu industrialnym to przede wszystkim elementy metalowe, oraz drewniane. Dodatki powinny być proste, nie powinny agresywnie przykuwać wzroku odbiorcy swoją wymyślnością, a jedynie stanowić eleganckie tło dla całości pomieszczenia. Należy pamiętać też że domeną mieszkania zaprojektowanego w stylu industrialnym jest przestrzeń, więc dodatki nie powinny być przytłaczające i generalnie nie powinno być ich w nadmiarze. Surowe ściany warto udekorować obrazem, najlepiej dużym, dobrze sprawdzają się tutaj obrazy abstrakcyjne, o ciemnej palecie barw. Podłogi natomiast można pokryć dywanem kontrastującym z kolorem posadzki.

Dodatki i dekoracje w stylu loftowym
Dodatki i dekoracje w stylu loftowym

Kolory w stylu industrialnym.

Ze względu na orientację w stronę minimalizmu, w stylu loftowym królują stonowane barwy, w mieszkaniu zaprojektowanym zgodnie z duchem stylu industrialnego nie spotkamy raczej krzykliwych czy pastelowych barw. Podstawowymi kolorami będą tutaj za to szarość betonu, czerwień cegieł czy srebrzący się metal. Dopasować do tego warto wszelkiego rodzaju czernie, szarości, ale również biel czy beż. Warto pamiętać że styl loftowy lubi kontrasty, więc śmiało można tutaj zestawić czerń z czerwienią ceglanej ściany, czy też wprowadzić delikatne pozłacane bądź brązowe akcenty. Komponując kolory należy jednak pamiętać o tym aby nie dobierać barw pstrokatych i agresywnych, są one sprzeczne z ideą surowego, przemysłowego budynku i nie będą dobrze komponować się z typowymi dla stylu loftowego barwami.

Podsumowując.

Styl industrialny to z pewnością jeden z ciekawszych styli wystroju wnętrz, jest on wyjątkowo unikalny i trudno pomylić go z innymi stylami. Duże przestrzenie i wysokie okna powodują że mieszkania wykonane w tym stylu są wyjątkowo przestrzenne, a za dnia pięknie oświetlone. Jasne i przestronne pomieszczenia powodują że przebywanie w takim mieszkaniu jest czystą przyjemnością. Wykorzystanie przestrzeni po starych magazynach i fabrykach jest również świetnym sposobem na nadanie drugiego życia tym budynkom, które często pomimo upływu lat nadal nadają się do bezpiecznego użytkowania.

Mazańcowice 471
43-391 Mazańcowice
Zadzwoń do nas:
508 016 199
Napisz e-mail:
projekty@pieknie-tu.pl
Osoba kontaktowa
E-mail
Telefon
Treść wiadomości


Skontaktuj się z biurem projektowym
Projekt z nadzorem autorskim